VI KONGRES KOBIET: Potencjał różnorodności – odkrywamy fakty, demaskujemy mity

Potencjał różnorodności – odkrywamy fakty, demaskujemy mity

Panel Diversity Index i Karty Różnorodności podczas VI Kongresu Kobiet!

Jakich błędów unikać, wspierając różnorodność w firmie? Jak postępować, by nie łamać prawa i nie narażać pracowników/pracownic na dyskryminację? Zapraszamy na panel połączony z interaktywnym quizem! Czekamy na Was 9 maja o godz. 17:45 w Sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury i Nauki.

O rekrutacji wolnej od dyskryminacji, równości w wynagrodzeniach, możliwości dostosowania miejsca pracy do specyficznych potrzeb pracowników i pracownic - o tym, na co pozwala Kodeks Pracy, a czego robić nie wolno –  cenne wskazówki dla osób zatrudnionych i zatrudniających, a także możliwość zweryfikowania swojej wiedzy o mitach i faktach związanych z różnorodnością!

Do dyskusji zaprosiliśmy: Elwirę Gross-Gołacką (Dyrektor Generalną w Ministerstwie Gospodarki), Małgorzatę Rusewicz (Prezeskę Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych), Agnieszkę Woźniak (Szefową Szkoleń i Rekrutacji w ArcelorMittal Poland), Malwinę Faliszewską (Menedżerkę ds. różnorodności w EDF Polska) i Michała Pawlęgę (niezależnego konsultanta i trenera zarządzania różnorodnością). Spotkanie poprowadzą: Ewa Wojsławowicz, koordynatorka Karty Różnorodności w Polsce, ekspertka Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Małgorzata Lelińska, koordynatorka projektu Diversity Index, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Udział w panelu jest bezpłatny. Konieczna jest jednak rejestracja na IV Kongres Kobiet, w ramach którego jest on organizowany. Formularz rejestracyjny dostępny jest pod adresem TUTAJ.

 

 

Serwis internetowy Diversity Index używa cookies i podobnych technologii. Więcej informacji w Polityka cookies

^ Wróć na górę