Kategorie !

Pobierz wskaźnik DIVERSITY INDEX

Przewodnik po zarządzaniu różnorodnością

Warto przeczytać !

USA: Transseksualne kobiety wygrały procesy o dyskryminację w miejscu pracy dzięki ustawie o prawach obywatelskich

 
Tekst: Sunnivie Brydum z Codziennika Feministycznego
 
To pierwsza taka sytuacja w historii: federalna Komisja Równych Szans w Zatrudnieniu podjęła decyzję na korzyść transseksualnej kobiety, która była narażona na fizyczne i słowne nękanie podczas pracy dla przedsiębiorstwa ze stanu Maryland, przyjmującego zlecenia od rządu Stanów Zjednoczonych.
 
Po dokładnym zbadaniu sprawy Komisja stwierdziła, że przełożeni nie interweniowali nawet wtedy, gdy byli informowani o nękaniu, przez co stworzyli niesprzyjające warunki pracy i naruszyli prawa pracownika chronione przez Ustawę o prawach obywatelskich z 1964 roku.
 
Kobieta, której tożsamość nie została publicznie ujawniona, złożyła skargę do Komisji w zeszłym roku po tym, jak w kwietniu Komisja wydała ważne orzeczenie mówiące, że Artykuł VII Ustawy o prawach obywatelskich obejmuje także osoby transseksualne, które są nękane ze względu na swoją płeć. Artykuł VII zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć. 
 
– Gratulujemy Komisji tak dokładnego zbadania sprawy i przeprowadzenia rozmów z tak wieloma świadkami nękania wymierzonego w osobę transseksualną – powiedział Tico Almeida, prezes organizacji LGBT ‘Freedom to Work’. – Minęło ledwie kilka miesięcy od tego, jak Komisja wydała historyczną decyzję mówiącą, że osoby transseksualne są chronione przez Artykuł VII Ustawy o prawach obywatelskich. Teraz Komisja uznała zasadność skargi dotyczącej dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową. O ile nam wiadomo, po raz pierwszy w historii Komisja zbadała oskarżenie o nękanie osoby transseksualnej i wydała decyzję na korzyść transseksualnej pracownicy. Ta sprawa pokazuje, że Komisja bardzo poważnie traktuje swoją rolę w chronieniu prawa Amerykanów LGBT do pracy.  
 
Decyzja ta została wydana, ponieważ Mia Macy, transseksualna weteranka wojenna i była oficerka policji, nie została zatrudniona w federalnym Biurze ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej oraz Materiałów Wybuchowych. Po tym, jak agencja wysłała jej ofertę pracy, Macy – która rozpoczęła udział w procesie rekrutacyjnym jako mężczyzna – poinformowała swojego nowego pracodawcę, że będzie przychodzić do pracy jako kobieta. Macy twierdzi, że kiedy Biuro zdobyło dowód na to, że zmieniła urzędowo imię, przestało odbierać od niej telefony i błyskawicznie zatrudniło na jej stanowisku kogoś o niższych kwalifikacjach. Po zbadaniu sprawy Departament Sprawiedliwości oświadczył 8 lipca, że Biuro „dopuściło się dyskryminacji [przeciwko Macy] w związku z jej transseksualizmem” – pisze Chris Geidner na stronie BuzzFeed.
 
Nigdy w życiu nie sądziłam, że to się kiedyś skończy – powiedziała Macy w rozmowie z Geidnerem. – A teraz nie tylko mam to już za sobą, ale usłyszałam także: „Tak, niestety pani prawa obywatelskie zostały naruszone. Pracodawca jest winny”. Takie potwierdzenie to dla mnie coś surrealistycznego.
 
Tłum. Katarzyna Płecha
Żródło: www.advocate.com
 
Dodany: 22 lipca 2013 Kategoria: Ogólne
 

Serwis internetowy Diversity Index używa cookies i podobnych technologii. Więcej informacji w Polityka cookies

^ Wróć na górę