Kategorie !

Pobierz wskaźnik DIVERSITY INDEX

Przewodnik po zarządzaniu różnorodnością

Warto przeczytać !

Rozmawiajmy i uczmy o różnorodności - zaproszenie na konferencję naukową do Białegostoku

Społeczeństwo polskie się zmienia, przychodzi nowe, inne, nieznane. Jak rozmawiać i uczyć o różnorodności zarówno tej narodowej, etnicznej, jak i seksualnej - aby skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji i nietolerancji? O tym będzie można podyskutować w Białymstoku.
 
Zróżnicowanie społeczne, mniejszości, dyskryminacja i edukacja antydyskryminacyjna - tym zagadnieniom poświęcone będą prelekcje, dyskusje i spotkania warsztatowe przygotowane przez Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku i Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Już za chwilę - bo 26 września - odbędzie się interdyscyplinarna ogólnopolska konferencja naukowa "Czy różnica jest polityczna? Zróżnicowanie społeczno-kulturowe a problem dyskryminacji". Weźmie w niej udział około 40 naukowców: socjologów, politologów, prawników oraz historyków z całego kraju. Dyrektor Instytutu Socjologii prof. Jan Poleszczuk zapowiada to tak:
 
- Tematyka konferencji łączy dwa nurty. Ten, że obserwujemy pewne niepokojące zjawiska dotyczące nietolerancji, dyskryminacji. Chcemy poznać ich przyczyny i nauczyć się z nimi radzić - mówi profesor. - Drugi, że od dwóch dekad nasze społeczeństwo przechodzi głębokie zmiany. Ważne jest, że dzieje się to w ramach systemu demokratycznego. Procesy demokratyzacji sprawiają, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej zróżnicowane społecznie i kulturowo. Obok pochodzenia etnicznego czy wyznania różnice kształtowane są przez płeć, seksualność czy wiek. To, co kiedyś uchodziło za normalne i swojskie, nagle uznane zostaje za niestosowne.
 
Dzień po konferencji (27 września) odbędzie się sympozjum "Różnorodność - sprawdzam!" - które powyższe tematy z debaty akademickiej przeniesie w stronę praktyki. Swój udział potwierdzili m.in. Jacek Żakowski (publicysta, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie), Agata Teutsch (prezeska Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej) oraz dr hab. Jacek Kochanowski (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski). Jak zapowiada Małgorzata Skowrońska z Instytutu Socjologii UwB:
 
- Postanowiliśmy zorganizować sympozjum dobrych praktyk. I pokazać te instytucje i osoby, które działania na rzecz tolerancji prowadzą na co dzień. To okazja, by o takich projektach posłuchać, zobaczyć, jak takie edukacyjne programy antydyskryminacyjne realizuje się w Polsce, wymienić doświadczenia oraz dowiedzieć się, jak skorzystać z gotowych scenariuszy.
 
Zarówno wykłady konferencyjne, jak i spotkania w ramach sympozjum będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
 
Na finał zorganizowana będzie również debata (27.09) z przedstawicielami m.in. kuratorium oświaty, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego, organizacji pozarządowych - dotycząca tego, jaka edukacja antydyskryminacyjna potrzebna jest w województwie podlaskim.
 
Jak uczyć o różnorodności i akceptacji innego, pokazuje Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12, które wespół z Instytutem Socjologii prowadzi Antydyskryminacyjny Program Edukacji Obywatelskiej "Różnorodność - podaj dalej! 2013" Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
 
- Przez cały rok 2013 prowadzimy warsztaty antydyskryminacyjne w szkołach. Proponowane ćwiczenia pozwalają uczestnikom wczuć się w osobę dyskryminowaną. Pracujemy na sztucznych sytuacjach, które pomagają zrozumieć pewne mechanizmy, ale i wyzbywać się uprzedzeń - mówi Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia 9/12. I podkreśla: - Nie zaczęliśmy ich prowadzić dlatego, że coś złego zadziało się w Białymstoku, ale konsekwentnie edukujemy od 2010 roku. I tak naszym zdaniem należy to prowadzić: konsekwentnie, spokojnie i wielofalowo. Przymierzamy się też do współpracy z nauczycielami i nauczycielkami.
 
Program konferencji: Instytut Socjologii, Uniwersytet w Białymstoku
 
Źródło: artykuł Emilii Romaniuk, Gazeta Białystok

 

Dodany: 24 września 2013 Kategoria: Ogólne
 

Serwis internetowy Diversity Index używa cookies i podobnych technologii. Więcej informacji w Polityka cookies

^ Wróć na górę