Kategorie !

Pobierz wskaźnik DIVERSITY INDEX

Przewodnik po zarządzaniu różnorodnością

Warto przeczytać !

Młodzi i seniorzy założyli kawiarnię

Smak babcinej szarlotki, aromatyczny zapach robionego przez nią kompotu, a wszystko w otoczeniu nowoczesnego designu. To właśnie efekt wzajemnego szacunku, cierpliwości i zrozumienia artystów i kucharzy niemal trzech pokoleń.
 
Restauracjo-kawiarnia Senior Design Cafe została utworzona, by wykorzystywać wiedzę i doświadczenie seniorów oraz energię i pomysłowość młodych, w ramach wspólnej pracy. Charakterystyczną cechą tej kuchni jest wykorzystywanie tradycyjnych oraz lokalnych procedur i odpowiednie ich obrabianie i „unowocześnianie” przy użyciu jedynie naturalnych i ekologicznych składników. Założyciele podkreślają, iż jest to kuchnia prosta, będąca pod wpływem inspiracji daniami regionalnymi. Dzięki współpracy międzypokoleniowej tradycja łączy się z nowoczesnością i kreatywnym myśleniem.
 
Projekt jest częścią szerszej inicjatywy Senior Faktory Design, która powstała kilka lat temu w Zurychu i szybko zyskała wielu zwolenników. Istotą tej do niedawna „wirtualnej” pracowni artystycznej jest międzypokoleniowa współpraca oraz wymiana wiedzą i doświadczeniem. Seniorzy zostali przekonani przez młodych projektantów, że człowiek stary to człowiek wciąż zdolny i potrzebny. Dzięki temu przedsięwzięciu artyści w wieku od dwudziestu do dziewięćdziesięciu i więcej lat wspólnie pracują nad projektami najróżniejszych przedmiotów wystawianych później na sprzedaż: czapek, szalików, korali i wielu innych. Co więcej, choć zaangażowani seniorzy za swą pracę mogą otrzymywać wynagrodzenie, częściej wolą zarobione pieniądze przeznaczyć na dalszy rozwój pracowni. Projekt nie ma na celu „upupiania” osób starszych poprzez wolontariat na ich rzecz, a wręcz przeciwnie- seniorzy stają się bohaterami i skarbnicą wiedzy.
 
Nic więc dziwnego, że inicjatywa spotkała się z takim zainteresowaniem i sympatią. Łamie ona istniejące stereotypy i przeciwstawia się wizji świata, w której tylko młodość jest w cenie. Wystarczy tylko nieco wyobraźni i pomysłu by to, co znane i lubiane od dawna zostało uznane także za nowoczesne.
 
Tekst: Małgorzata Osowska (www.kampaniespoleczne.pl)
Dodany: 24 czerwca 2013 Kategoria: Ogólne
 

Serwis internetowy Diversity Index używa cookies i podobnych technologii. Więcej informacji w Polityka cookies

^ Wróć na górę